Moja pielęgnacja włosów

Moja pielęgnacja włosów

Jestem posiadaczką sięgających wcięcia w talii naturalnych, gęstych i prostych włosów. Jestem również właścicielką niesamowicie problematycznej i wrażliwej skóry głowy. Nikogo zapewne nie zdziwi stwierdzenie, że jedynie zdrowa skóra głowy jest w stanie wydać na świat zdrowe włosy. Dlatego swoją pielęgnację rozpoczęłam od znalezienia dobrego dermatologa, który pozwolił mi poznać mój problem. Łojotokowe zapalenie skóry głowy, bo właśnie tak zowie się mój problem, wyglądem przypomina łupież, tyle że nic mi się z głowy nie sypie, a pozostaje na skórze głowy. Poza oczywistymi aspektami estetycznymi choroba niesie ze sobą również takie atrakcje jak swędzenie, wzmożone przetłuszczanie się skóry oraz ciągły stan zapalny. Skóra objęta stanem zapalnym ma inne priorytety niż trzymanie włosów, więc bardzo lubi je zrzucać. Na szczęście wspólnie z lekarzem udało mi się wypracować taki system pielęgnacji, dzięki któremu mam czystą skórę głowy i błyszczące, zdrowe włosiska.

Moją pielęgnację można podzielić na trzy rejony: skóra głowy, długość włosów i końcówki. W każdym rejonie obowiązują inne zasady. Najwyższy priorytet ma, jak łatwo się domyślić, skóra głowy. Kosmetyki, które mają lub będą miały z nią kontakt, poddawane są drobiazgowej analizie pod względem składu – czytanie składów kosmetyków to cenna umiejętność! Unikam składników, o których wiem, że działają rozgrzewająco bądź chłodząco oraz kilku innych. Po zakupie kosmetyku zawsze wykonuję test alergiczny. Smaruję nowym nabytkiem skórę głowy, najczęściej za uchem, i czekam około 24 godzin. Jeśli po upływie tego czasu nie nastąpi żadna niepożądana reakcja, kosmetyk kwalifikuję jako bezpieczny.

Skóra głowy doświadcza również tak egzotycznych zabiegów jak złuszczanie i peeling. Do wykonania tego pierwszego wystarczy żel lub oliwka i mycie głowy, peeling jest zabiegiem ciekawszym. Większość kobiet peeling wykonuje, czy to twarzy, czy całego ciała i to jest normalne. Kiedy jednak dodam, że jest to peeling skóry głowy, na twarzy rozmówcy maluje się szok. Jakby szorowanie skóry drobinkami w celu usunięcia martwego naskórka było czymś dziwnym i niespotykanym…

Uwielbiam szampony. Niestety, ze względu na skórę głowy używam głównie aptecznych szamponów przeciwłupieżowych. Niestety, moja skóra najbardziej upodobała sobie szampony dziegciowe i siarkowe. A już najwspanialsze działanie mają szampony zawierające oba te niezwykle wonne składniki. Najciekawsze jednak jest to, jak bardzo kosmetyki z tymi składnikami różnią się pod względem zapachu – zapach jednego kojarzy mi się z serem wędzonym, inny zaś pachnie… trampkiem.

Lubię też używać masek i odżywek do włosów oraz olejów. Na początku poświęcałam długie godziny na poszukiwanie składów kosmetyków i ich dokładną analizę. Obecnie wystarczy mi rzut oka na skład, aby ocenić potencjalny efekt kosmetyku na włosach i skórze głowy. Moje włosy lubią proteiny, głównie te hydrolizowane (INCI: Hydrolized Keratin, Hydrolized Wheat Protein – hydrolizowana keratyna, hydrolizowane białka pszenicy), aminokwasy (INCI: Arginine, Lysine – arginina, lizyna) oraz większość roślinnych ekstraktów (INCI: Aloe Barbadensis Leaf Extract – ekstrakt z liści aloesu). Po odżywkach i maskach z olejami lnianym, kokosowym bądź masłem shea robią się błyszczące, miękkie i sypkie.

Ważnym zabiegiem jest również zabezpieczanie końcówek. W przypadku moich włosów bardzo dobrze sprawdzają się silikonowe sera oraz jedwabie do włosów. Jeśli dodatkowo mają jeszcze jakieś oleje, tym lepiej dla moich włosów. Dzięki temu rzadko kiedy widzę rozdwojone końcówki.

Senso Duo

297 zł 137 zł

Zamów dzisiaj i oszczędź 160 zł, otrzymaj darmową wysyłkę i gwarancję satysfakcji.

Jutro promocja przepada.