Stosujesz te kosmetyki? Grozi Ci nowotwór?

Stosujesz te kosmetyki? Grozi Ci nowotwór?

Kremy, maseczki i kosmetyki kolorowe są stosowane przez kobiety, aby wyeksponować swoje atuty. Niestety najnowsze wyniki badań są zatrważające. Testy wykonane przez Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Środowiska i Przyrody wykazały, że co trzeci kosmetyk dostępny powszechnie w drogeriach zawiera co najmniej jeden związek hormonopodobny, który wywołuje w organizmie groźne zmiany poziomu hormonów prowadzące do niepłodności oraz nowotworów, szczególnie tych w obrębie klatki piersiowej (np. rak piersi).

Czy należy bać się tych kosmetyków?

Pomimo dostępności tych produktów w sklepach kosmetycznych, toksykolodzy nie pozostawiają złudzeń - związki hormonopodobne, takie jak parabeny stanowią realne ryzyko dla płodności u kobiet oraz znacząco zwiększają ryzyko zachorowania np. na raka piersi. Wykonano wiele badań, z których jednoznacznie wynikło, że guzy nowotworowe piersi zawierały głównie parabeny. Substancje te występują w dużej ilości w niejednym kosmetyku, zazwyczaj pełnią funkcje konserwujące. Parabeny mogą wywoływać białaczkę, cukrzycę I wiele zaburzeń neurologicznych. Kosmetyki z parabenami są wyjątkowo niebezpieczne dla najmłodszych, ponieważ mogą powodować wcześniejsze dojrzewania u dzieci oraz przyczyniać się do upośledzenia umysłowego czy zaburzeń koncentracji.

Parabeny w kosmetykach

Przeglądając etykiety produktów kosmetycznych szybko odnajdziemy takie związki jak: metyloparabeny, butyloparabeny. Stosowanie tych substancji pozwala zaoszczędzić pieniądze producentom kosmetyków, ponieważ znacznie wydłużają trwałość wyrobów, które mogą nawet latami leżeć na sklepowych półkach...

Co na to naukowcy?

W Wielkiej Brytanii sprawdzono jak bardzo przeciętny człowiek jest narażony na interakcje parabenów pochodzących z produktów kosmetycznych. Okazało się, że każdego dnia nasze ciało ma kontakt z prawie 500 niebezpiecznymi związkami chemicznych. Kobieta o wadze ok. 60 kg wchłania dziennie ponad 76 mg parabenów, u każdej badanej wykryto w moczu metabolity parabenów.

Jak uniknąć parabenów?

Ponieważ stanowiące badania eliminujące parabeny z kosmetyków potrwają jeszcze kilka lat, powinniśmy samodzielnie wyeliminować szkodliwe związki chemicznego, z którymi mamy kontakt na co dzień. Chętnie sięgaj po kosmetyki naturalne, które co prawda nie są ważne przez 2 lata, ale faktycznie wpływają pozytywnie na kondycję naszej skóry. Warto wybierać kremy z kwasem hialuronowym, który został połączony z kompleksem odżywczych olejków, np. krem Marii Lagrend - Lagrend Hyaluron Skin Intense Repair.

^