Tajemnica działania kolagenu

Tajemnica działania kolagenu

Kolagen to białko, którego pełno w ludzkim organizmie. Znaleźć go można w: oczach, sercu, naczyniach krwionośnych, nerkach, układzie kostnym, a także w skórze. Bierze on udział w funkcjach życiowych prawie wszystkich narządów i tkanek.

Białko, o którym mowa, stanowi jedną trzecią wszystkich białek znajdujących
w ludzkim ciele. Kolagen naturalny występuje w aż dwudziestu rodzajach i co ciekawe dotychczas naukowcy zbadali dopiero dwanaście z nich, natomiast reszta pozostaje nadal nieodgadniona.

Produkcja w toku

Skóra jest sprężysta dzięki włóknom kolagenowym, które z biegiem czasu niszczeją, są na bieżąco usuwane z organizmu, a ich miejsce zastępują kolejne. Obliczono, że w przeciągu roku ludzki organizm jest w stanie pozbyć się do 3 kilogramów włókien kolagenowych i wymienić je na nowe. Jest to proces nieprzerwany, który może jednak spowolnieć wraz z upływem lat. Cezurą wydaje się być w tym przypadku 25 rok życia. Mniej więcej od tego momentu kolagen zaczyna szybciej niszczeć niż się odbudowywać, co w konsekwencji prowadzi do ubytku jego włókien, a więc - najzwyczajniej w świecie - powstawania zmarszczek. To właśnie kobiece ciało narażone jest o wiele bardziej na mniejszą produkcję kolagenu niż mężczyźni. Newralgicznym momentem są 60 urodziny, kiedy to naturalny proces produkcji kolagenu praktycznie zamiera. Skóra widocznie starzeje się. To aspekt estetyczny zmniejszenia ilości kolagenu w organizmie. Jest jeszcze aspekt zdrowotny – po 60-tce układ kostny staje się niezwykle podatny na osteoporozę. Także inne narządy, w których kolagen występuje (oczy, serce, nerki), mogą zacząć dawać o sobie znać.

Kosmetologia i medycyna

Kolagen znalazł szerokie zastosowanie, zarówno w medycynie (jeden ze składników leków poprawiających stan stawów), jak i w kosmetologii oraz farmacji. Kuracja kolagenowa może zdziałać cuda. To naturalne białko okazuje się być zbawienne
w przypadku problemów ze wspomnianymi już zmarszczkami (nawilżenie i uelastycznienie skóry), ale nie tylko bo i: bliznami (zmniejszenie i rozjaśnienie), rozstępami (usunięcie), trądzikiem (minimalizacja), żylakami (poprawa drożności żył).

Aplikacja kolagenu przeprowadzona czy to w salonach kosmetycznych, czy
w domowym zaciszu jest całkowicie bezpieczna, bo nie wywołuje – jako że jest naturalnym składnikiem ludzkiego ciała – żadnych skutków ubocznych.