Trądzik różowaty - przyczyny i objawy

Trądzik różowaty - przyczyny i objawy

Po łacinie brzmi pięknie: Rosacea, ale w potocznej mowie już nieco mniej: nerwica „małych” naczyń. Trądzik różowaty to przewlekłe schorzenie skóry, które bardzo przypomina trądzik młodzieńczy. Częściej zapadają na niego kobiety, ale to u mężczyzn przeważnie przybiera agresywną formę. Na ogół występuje w środkowej części twarzy, zwanej „strefą T” i cechuje się występowaniem zmian skórnych w postaci rumieni, grudek, krostek, a czasem nawet zmian guzkowatych i ocznych.

Przyczyny trądziku różowatego

Wśród przyczyn, które predysponują do pojawienia się trądziku różowatego wyróżnia się m.in. nadwrażliwość skóry, zaburzenia naczyniowe i hormonalne, a także czynniki genetyczne, immunologiczne, infekcyjne, pokarmowe, alergiczne, chemiczne, klimatyczne oraz psychogenne.

Mówiąc bardziej szczegółowo - na wystąpienie lub zaostrzenie zmian mają wpływ czynniki zewnętrzne takie jak: promieniowanie UV, picie alkoholu i spożywanie ciężkostrawnych dań, korzystanie z saun i basenów, duże wahania temperatur, przegrzewanie organizmu (np. w wyniku ćwiczeń), zła pielęgnacja skóry, bądź niektóre leki antykoncepcyjne. Zaburzenia hormonalne także odrywają dużą rolę – ciąża, nieregularne miesiączkowanie, menopauza. Do innych przyczyn zalicza się zaburzenia pokarmowe, a konkretniej żołądkowo-jelitowe: zaparcia, zainfekowanie bakterią  Helicobacter pylori, czy niedokwaśność soku żołądkowego. Inne przyczyny to stres, nadpobudliwość, zażywanie leków obniżających cholesterol, przedawkowanie witaminy B6 i B12, czy predyspozycje genetyczne. Warto zaznaczyć, że istnieje wiele bardzo różnych teorii dotyczących przyczyn powstawania trądziku różowatego, ale żadną z nich nie można uznać za pełną.

Objawy trądziku różowatego

Początkowo zaczerwienienie uwidacznia się na skórze z powodów fizycznych i emocjonalnych. Z biegiem czasu rumieniec przybiera na sile, a dodatkowo pojawiają się pieczenie i świąd. Diagnozując trądzik różowaty objawy podzielono na pierwszorzędowe i drugorzędowe. Do pierwszorzędowych zaliczamy rumień przelotny, tak zwany flushing (czynniki, które go zaostrzają to np. słońce, stres, wysiłek fizyczny, lekarstwa), rumień stały, grudki i krostki oraz  teleangiektazje (poszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, tzw. pajączki). Do objawów drugorzędowych można zakwalifikować pieczenie, obrzęk skóry, wysuszenie, objawy oczne i zmiany przerostowe. Trądzik różowaty występuje pod czterema postaciami: teleangiektatyczno-rumieniowatą (obrzęk twarzy, rumień przelotny lub trwały, teleangiektazje, pieczenie), grudkowo-krostkową (stały rumień na twarzy, okresowy wysyp krost), z dominacją zmian przerostowych (pogrubiona skóra, zmiany guzowate, często zapalenie meszków włosowych w rejonie zmian) oraz oczną (stany zapalne spojówek, rogówek, łzawienie, pieczenie, swędzenie oczu).