W jaki sposób zapobiec zmarszczkom?

W jaki sposób zapobiec zmarszczkom?

Zmarszczki jest to odwieczny kłopot dojrzałych pań, które za wszelką cenę chcą zatrzymać młody wygląd. Skąd się biorą zmarszczki i co dokładnie powoduje ich powstawanie? Na te pytania obowiązkowo trzeba znać odpowiedź, żeby skutecznie przeciwdziałać efektom upływającego czasu.

W jaki sposób przebiega starzenie?

Wraz spośród mijającymi latami dochodzi do mnóstwo negatywnych zmian w całkowitym organizmie. Wiele spośród tych propozycji jesteśmy w stanie skutecznie maskować poprzez długi czas, jednak najciężęj ukryć zmarszczki, które pojawiają się na naszej twarzy. Z jakiego powodu się pojawiają i w jaki sposób spowolnić ich powstawanie? Fachowcy wyróżniają dwa rodzaje starzenia się skóry:

Starzenie endogenne - zależne od stulecia, zmian hormonalnych, nieodpowiedniej diety czy czynników genetycznych

Starzenie egzogenne - wywołane poprzez promieniowanie UV, dym papierosowy, zanieczyszczenie środowiska oraz nędzną pielęgnację

Chronostarzenie, czyli jest to wywołane wiekiem rozpoczyna się już ok. 25-go r. życia. Wydaje się być to powiązane spośród zaprogramowaniem każdej celi w genach na zdefiniowany program życiowy. Niestety w jaki sposób dotąd nie udało się naukowcom wyodrębnić jednego genu odpowiedzialnego za starzenie się cery. Wiadomo, jednak że razem spośród wiekiem dochodzi aż do oksydacyjnego uszkodzenia DNA komórkowego, co drastycznie przyspiesza toki starzenia. Na razie naukowcy nie zaakceptować są przekonani, który maszyneria starzenia się skóry w największym stopniu wpływa na powstawanie zmarszczek. Podejrzewają, że wpływ być może mieć spadek aktywności mitochondriów, które stymulują procesy regeneracyjne lub zmniejszenie podziałów komórkowych. Jednak każda teoria posiada zwolenników i przeciwników.

Nieograniczone rodniki są głównym winowajcą zmarszczek

W jaki sposób się obrazuje największy wpływ na jest to, jak wygląda nasza cera ma aktywność wolnych rodników. Niezdrowa dieta, palenie papierosów czy nadmierne wystawianie się na działanie promieniowanie UV zwiększa aktywność wolnych rodników, które uszkadzają materiał odziedziczony komórek i przyspieszają toki starzenia. Wywołują one destrukcję białek, upośledzając funkcjonowanie komórek. Prowadzi to accomplish uszkodzenia najistotniejszych enzymów białkowych odpowiadających za design i elastyczność skóry, innymi słowy kolagenu i elastyny. Aż do najbardziej groźnych wolnych rodników zalicza się: tlen singletowy, nadltlenek wodoru oraz inne reaktywne formy tlenu.

Pierwsze symptomy starzenia

Pierwszym widocznym oraz dla kobiet niezwykle trudnym symptomem starzenia się cery są zmarszczki, które dzieli się na:

- zmarszczki powierzchowne - pojawiające się wokół oczu o głębi nie przekraczającej 0, 05 mm,

- zmarszczki prawdziwe - zlokalizowane na czole i w okolicach szyi i głębokości powyżej 0, 05 mm,

- zmarszczki mimiczne - powstają w następstwie pracy mięśni twarzy, to tzw. kurze łapki albo pionowe zmarszczki pojawiające się na czole,

- zmarszczki dynamiczne - efekt przyrodniczego starzenia się skóry

Bądź starzenie skóry kończy się na zmarszczkach?

Niestety zmarszczki to jedynie jeden spośród wielu symptomów starzenia się komórek budujących tkankę cery. Do innych objawów zaliczamy:

Suchość i odwodnienie cery związane ze zmniejszonym zatrzymywaniem wody w komórce,
Zakłócenie w obrębie struktury włókien elastycznych oraz kolagenowych,
Ograniczenie działalności gruczołów łojowych,
Zmniejszenie grubości tkanki podskórnej.

Niestety aż do wszystkich objawów starzenia czerpią również zaburzenia hormonalne. Przyczyniają się one do pojawiania się na skórze przebarwień. Zaburzenie poziomu testosteronu, melatoniny i hormonu wzrostu HGH pośrednio upośledza pracę keratynocytów. W wyniku nieprawidłowego rozmieszczenie komórek barwnikowych na skórze są zamieszczane ogniska przebarwień.

Nie tylko ilość lat gra rolę

Liczba przy metryce urodzenia nie zawsze powinien pokrywać się spośród kondycją własnej skóry. Prawidłowa pielęgnacja wydaje się być w stanie skutecznie opóźnić oraz ujarzmić procesy starzenia. W ostatnim czasie na rynku kosmetycznym pojawiło się najnowsze odkrycie medyczne przeciw oznakom starzenia - krem Lefery Active Cell Regeneration for Day. Sekretem kremu wydaje się być zastosowanie kwasu hialuronowego (silnie nawilżającego skórę) oraz kolagenu (regenerującego uszkodzoną strukturę kolagenową) w postaci mikrocząsteczkowej. Niewielki format cząstek substancji aktywnych przenika nawet do najgłębszych powłok skóry. Dzięki temu skóra jest tylko nawilżona, lecz zregenerowana. Odbudowanie uszkodzonych łańcuchów kolagenowych już nawet w ciągu czterech tygodni wypełnia zmarszczki.